К вопросу о судебной экспертизе. В этой теме мы с 2011 года. Частично ее касались в разделах, связанных с оценочной деятельностью нашего агентства.
Теперь остановимся немного подробнее.
Наш аттестованный судебный эксперт - Макаров Игорь Васильевич.
Поэтому можем оказывать услуги (оставляем украинский вариант написания, по тексту разрешительного оригинала) согласно "Індекса та видів експертної спеціальності:
10.6. Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів.
10.7. Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками.
10.10. Визначення оціночної вартості будівельних об'єктів та споруд".
Думаем понятно, что в процессе жизни могут возникать всевозможные связанные с недвижимостью и землей спорные вопросы: правильно ли построен объект, качественные ли материалы использовались при его строительстве и в нужном объеме, не посягает ли "любимый" сосед на твою территорию, сколько стоят эти недвижимые сокровища или как их поделить с ненавистным супругом после развода и т. п.
Одним из участников процесса разрешения этих проблем может быть судебный эксперт.
Здесь клиенту полезно знать, что судебный эксперт - специалист, занимающийся тем, что в пределах своей экспертной специальности (перечислены выше) может проводить исследования и экспертизы.
Исследования - это те работы, которые проводятся им в досудебном порядке на договорных началах. Вопрос, например, о стоимости ущерба, нанесенного какой-нибудь недвижимости, может решаться как обычным оценщиком, так и судебным экспертом. В случае последующего попадания результатов этих работ в суд они будут расцениваться, как мнение специалиста-оценщика и судебного эксперта. Естественно для суда мнение судебного эксперта будет иметь более весомый статус. Поэтому разница в цене услуг, как и в объеме работ, здесь присутствует изначально, аналогичные оценочным услуги эксперта стоят в 1,5-2 раза дороже. Но, поверьте, оно того стоит. Нередко, когда после получения результатов такого исследования, враждующие стороны решают в суд не идти, и, соответственно, экономят на этом далеко не дешевом мероприятии.
Судебная экспертиза - это тогда, когда признанный государством (аттестованный) судебный эксперт определен на основании решения суда и для выяснения правды жизни суд выносит ему на рассмотрение определенные вопросы. На данном этапе ответственность судебного эксперта за свои некачественные действия ограничивается не только потерей своего свидетельства (возможностью продолжения работы в данной отрасли), но может доходить вплоть до уголовной. Поэтому они, в силу своей ответственности, люди, как правило, "вредные", бескомпромисные, и, соответственно, недешевые. Стоимость работы по типовым экспертизам - 4-5 тыс. грн. За неординарные вопросы, поставленные по ходатайству инициатора, придется платить еще дороже. С количеством вопросов тоже экспериментировать не рекомендуем. Каждый поставленный судебному эксперту вопрос - это не только дополнительная работа и ответственность, но и дополнительная "копеечка" за немалый труд специалиста. И запомните - на некорректно поставленный вопрос, ответ будет соответствующий, скорей всего малоудовлетворительный. Т.е. к постановке вопросов на судебную экспертизу надо подходить взвешенно, по принципу "семь раз отмерь, один раз отрежь!"
Ниже приводим основные задачи строительно-технической и земельно-технической экспертизы, наиболее типичные вопросы, решаемые при их выполнении:
Подробнее на сайте: http://computermonster.ruhttp://run-pc.ruhttp://pythonlearn.ruhttp://hightechcomp.ruhttp://gromder.nethttp://collect-computer.ruhttp://python-3.ru http://pro-java.ruhttps://python-scripts.com http://live-code.ruhttps://themes-wp.orghttp://collect-pc.ruhttp://hardcomputer.ruhttp://codingway.ruGo to top of pagehttp://build-biz.ru
Основними завданнями будівельно-технічної експертизи, у тому числі з визначення вартості нерухомого майна та майнових прав на нього, є:
- визначення відповідності розробленої проектно-технічної та кошторисної документації вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва;
- визначення відповідності виконаних будівельних робіт та побудованих об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва;
- визначення відповідності виконаних будівельних робіт, окремих елементів об’єктів нерухомого майна, конструкцій, виробів та матеріалів проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва;
- визначення та перевірка обсягів та вартості виконаних будівельних робіт і складеної звітної документації проектно-кошторисній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва;
- визначення групи капітальності, категорії складності, ступеня вогнестійкості будівель і споруд та ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об’єктів;
- визначення технічного стану будівель, споруд та інженерних мереж, причин пошкоджень та руйнувань об’єктів та їх елементів;
- визначення вартості будівельних робіт, пов’язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо;
- визначення можливості розподілу об’єктів нерухомого майна, розробка варіантів розподілу;
- визначення різних видів вартості будівель, споруд, їх частин, а також іншого нерухомого майна;
- визначення відповідності виконаної оцінки нерухомого майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам.
Орієнтовний перелік вирішуваних питань:
- Чи відповідає розроблена проектно-кошторисна документація вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП тощо)? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
- Чи відповідають виконані будівельні роботи проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Чи відповідають об’єкти (будівлі, споруди тощо) проектно-технічній документації на їх будівництво (ремонт, реконструкцію) та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (містобудівним, протипожежним, санітарно-гігієнічним тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Чи відповідають виконані будівельні роботи (або окремі елементи об’єктів нерухомого майна, конструкції, вироби, матеріали тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП, стандартам, технічним умовам тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Який перелік та об’єми фактично виконаних будівельних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції)?
- Яка вартість фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об’єктів?
- Чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об’єктів обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або звітною документацією?
- Чи відповідає звітна документація (форми КБ-2в, КБ-3 тощо) з будівництва (ремонту, реконструкції) за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
- До якого виду робіт (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт тощо) належать фактично виконані будівельні роботи на об’єкті?
- Чи є об’єкт (результат виконання робіт) нерухомим майном?
- Який ступінь будівельної готовності незавершеного будівництвом об’єкта?
- Яка група капітальності (категорія складності, ступінь вогнестійкості) об’єкта?
- Який технічний стан (ступінь фізичного зношення) об’єкта нерухомого майна (будівлі, споруди тощо)?
- Чи є об’єкт нерухомого майна (будівля, споруда) аварійним?
- Які пошкодження об’єкта (будівлі, квартири, приміщення, оздоблення тощо) виникли внаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту на підроблюваних територіях тощо?
- Яка технічна причина пошкоджень та руйнувань об’єкта нерухомого майна (елементів, конструкцій, інженерних мереж тощо)?
- Яка вартість ремонтно-будівельних робіт (розмір завданої матеріальної шкоди), проведення яких необхідне для усунення пошкоджень унаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту на підроблюваних територіях тощо?
- Яке функціональне призначення приміщень? Чи належать приміщення будинку до нежитлових (допоміжних)?
- Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розділити (виділити частку) об’єкт нерухомого майна відповідно до часток співвласників (вказати частки)?
- Які варіанти розподілу (виділення частки) об’єкта нерухомого майна можливо визначити відповідно до часток співвласників (вказати частки) та вимог нормативно-правових актів?
- Яка вартість (зазначити вид вартості: дійсна, ринкова, залишкова, ліквідаційна, вартість ліквідації, спеціальна, інвестиційна тощо) будівель, споруд, їх частин (приміщення, квартири) та іншого нерухомого майна?
- Чи відповідає виконана оцінка нерухомого майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам?
- Чи належить будівля за архітектурним вирішенням (стилем) до категорії культових споруд: храмів, церковних споруд? (Зазначене питання може вирішуватись шляхом проведення комплексної експертизи із залученням відповідних фахівців.)
Основними завданнями земельно-технічної експертизи є:
- визначення відповідності розробленої технічної документації на земельні ділянки та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування;
- визначення відповідності зміни цільового призначення земельних ділянок та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування;
- визначення фактичного землекористування земельними ділянками;
- визначення відповідності фактичного землекористування, а також порушень меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів;
- визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об’єктів відносно меж земельних ділянок правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування;
- визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування);
- визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.
Орієнтовний перелік вирішуваних питань:
- Чи відповідають розроблена технічна документація на земельну ділянку та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
- Чи змінено та затверджено цільове призначення земельної ділянки відповідно до вимог земельного законодавства та інших нормативних документів з питань землеустрою та землекористування? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?
- Який фактичний порядок користування земельною ділянкою? Яка площа перебуває у користуванні співвласника (співвласників) земельної ділянки?
- Чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою правовстановлювальним документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування?
- Чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?
- Чи відповідає фактичне розташування будівель, споруд та інших об’єктів відносно меж земельних ділянок правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування на ці земельні ділянки? Якщо ні, то в чому полягають невідповідності?
- Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів розділити земельну ділянку (встановити порядок її користування) відповідно до часток співвласників (зазначити частки)?
- Які варіанти розподілу земельної ділянки (порядку її користування) можливі відповідно до часток співвласників (зазначити частки) та вимог нормативно-правових актів?
- Які варіанти технічно можливі для влаштування проїзду (проходу) на земельну ділянку?
- Чи є технічна можливість встановлення земельного сервітуту на ділянці? Надати варіанти встановлення земельного сервітуту.
Настоятельно рекомендуем, перед подачей ходатайства в суд о назначении судебной экспертизы посетить этого уважаемого специалиста, потратить денежку на его драгоценное время, чтобы понять перспективность данного мероприятия в будущем. А то может случиться так, что придется оплачивать его работу, которая вам ни морального, ни материального удовлетворения не принесла.